Проект закона про прилегающую территорию.
Про прилеглу зону України
________________________
Беручи до уваги відповідні положення Конвенції ООН з морського права 1982 року та Конвенції ЮНЕСКО про охорону підводної культурної спадщини 2001 року, Україна приймає цей Закон, що визначає правовий режим прилеглої зони України, , включаючи права України в її внутрішніх водах, територіальному морі та прилеглій зоні, а також порядок їх здійснення згідно з Конституцією України, загальновизнаними принципами і нормами міжнародного права, міжнародними договорами і законами України.
Стаття 1. Визначення прилеглої зони
1. Прилегла зона України (далі — прилегла зона) — це морська смуга поза межами територіального моря України, яка прилягає до нього, зовнішня межа якої перебуває на відстані 24 морських миль, відлічених від тих самих вихідних ліній, що і територіальне море України.
Стаття 2. Делімітація прилеглої зони
1. Делімітація прилеглої зони між Україною та державами, узбережжя яких протилежні або суміжні з узбережжям України, здійснюється відповідно до загальновизнаних принципів та норм міжнародного права, а також положень міжнародних договорів України, , згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Стаття 3. Запобігання правопорушенням у прилеглій зоні
1. У прилеглій зоні уповноважені органи вживають заходів, необхідних для:
запобігання порушенням у межах території України, включаючи її територіальне море, митних, фіскальних, імміграційних і санітарних норм, установлених законами та іншими нормативно-правовими актами;
покарання за порушення зазначених норм, вчинені у межах території України, включаючи її територіальне море.
З цією метою уповноважені органи здійснюють відповідно до законодавства та норм міжнародного права зупинення, огляд, переслідування по гарячих слідах, затримання чи арешт усіх суден-порушників та/або членів їх екіпажу (крім військових кораблів та інших державних суден, які використовуються з некомерційною метою) тощо.
2. Положення частини першої цієї статті не обмежують суверенних прав чи юрисдикції України, що визначені законодавством, яке регулює правовий статус і режим виключної (морської) економічної зони та континентального шельфу України.
3. У Прилеглій зоні усім суднам за виключенням катерно-корабельного складу ВМС України та Центрального органу виконавчої влади, що здійснює функції охорони державного кордону України забороняється відключення автоматичної ідентифікаційної системи.
Стаття 4. Дослідження археологічних та історичних об’єктів культурної спадщини у прилеглій зоні
1. Дослідження археологічних та історичних об’єктів культурної спадщини у прилеглій зоні проводяться лише за дозволом центрального органу виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини у порядку, встановленому законодавством.
2. Положення частини першої цієї статті не обмежують прав власників, особа яких може бути встановлена, правил рятування на морі та інших нормативно-правових актів, що регулюють торговельне судноплавство, або законів та інших нормативно-правових актів, що стосуються культурного обміну.
Стаття 5. Зупинення або припинення робіт з дослідження археологічних та історичних об’єктів культурної спадщини у прилеглій зоні
1. Роботи з дослідження археологічних та історичних об’єктів культурної спадщини у прилеглій зоні, що проводяться з порушенням вимог частини першої статті 4 цього Закону, можуть бути зупинені або тимчасово припинені Морською охороною Державної прикордонної служби України.
Стаття 6. Відповідальність за проведення незаконних досліджень і вилучення археологічних та історичних об’єктів культурної спадщини у прилеглій зоні
1. Проведення незаконних досліджень і вилучення археологічних та історичних об’єктів культурної спадщини у прилеглій зоні тягне за собою відповідальність у порядку, встановленому законодавством.
Стаття 7. Припинення правопорушень і затримання порушників законодавства про прилеглу зону
1. Проти суден, що порушують законодавство про прилеглу зону, у відповідь на застосування ними сили, а також в інших виняткових випадках вживаються зумовлені обставинами заходи, необхідні для припинення порушення і затримання порушників у порядку, встановленому законодавством.
2. У разі арешту або затримання іноземного судна уповноважені органи негайно повідомляють державу прапора про вжиті заходи і застосовані санкції. Затримане судно та його екіпаж негайно звільняються після виконання рішення про притягнення до відповідальності і відшкодування збитків, завданих незаконною діяльністю.
Стаття 8. Міжнародні договори
1. Якщо міжнародним договором України, який набрав чинності в установленому порядку, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Законом, то застосовуються правила міжнародного договору.
Стаття 9. Прикінцеві положення
1. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.
2. Абзац другий преамбули Закону України “Про охорону культурної спадщини” (Відомості Верховної Ради України, 2000 р., № 39, ст. 333; 2005 р., № 5, ст. 114) викласти у такій редакції:
“Об’єкти культурної спадщини, які знаходяться на території України та в межах прилеглої зони України, охороняються державою.”;
3. У Законі України “Про Державну прикордонну службу України” (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., № 27, ст. 208, № 45, ст. 357; 2008 р., № 26, ст. 243; 2009 р., № 24, ст. 298):
доповнити статтю 1 після слів “прав України в її” словами “прилеглій зоні та”;
у частині першій статті 9:
слова “кораблів у територіальному морі” замінити словами “кораблів у прилеглій зоні, територіальному морі”;
доповнити частину після слів “прав України в її” словами “прилеглій зоні та”;
слова “у цій зоні” замінити словами “у цих зонах”;
доповнити пункт 14 статті 19 після слів “плавання і перебування в” словами “прилеглій зоні (окрім військових кораблів),”;
у статті 20 доповнити:
пункт 22 після слів “територіального моря” словами “, прилеглої зони”;
пункт 24 після слів “плавання і перебування в” словами “прилеглій зоні”;
пункт 25 після слів “економічній зоні України” словами “, прилеглій зоні”;
пункт 26 після слів “у територіальному морі,” словами “прилеглій зоні,”;
пункт 28 після слів “про виключну (морську) економічну зону України” словами “, про прилеглу зону України”;
пункт 29 після слів “плавання і перебування у” словами “прилеглій зоні,”;
доповнити частину першу статті 21 після слів “під час виконання завдань” словами “в прилеглій зоні,”, а після слів “Про державний кордон України”,” — словами “Про прилеглу зону України”,”;
4) у Законі України “Про охорону археологічної спадщини” (Відомості Верховної Ради України, 2004 р., № 26, ст. 361):
доповнити частину першу статті 6, перше речення частини першої та друге речення частини другої статті 11, абзаци другий та четвертий частини першої статті 12 після слів “на території України” словами “та в межах прилеглої зони України”.
http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webp ... 3511=64003